Projekt Dzienny Dom Opieki Medycznej DDOM

Tytuł Projektu: „Stworzenie skoordynowanego systemu pomocy medycznej dla mieszkańców subregionu bydgoskiego poprzez funkcjonowanie DDOM oraz specjalistycznej opieki domowej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Beneficjent Projektu: Pallmed sp. z o.o.

Partnerzy Projektu: Stowarzyszenie im. Sue Ryder i Intermed Sp. Z o.o.

Projekt ma na celu rozwój systemu do instytucjonalizacji opieki nad osobami niesamodzielnymi i ciężko chorymi zarówno dorosłymi jak i dziećmi w środowisku lokalnym oraz poprawa dostępu do limitowanych usług/świadczeń zdrowotnych długoterminowych i paliatywnych w wyniku utworzenia 3 DDom oraz miejsc świadczenia domowej opieki medycznej dla 629 osób mieszkających na terenie subregionu bydgoskiego do 30 czerwca 2021 roku. http://domsueryder.org.pl/projekty/ddom/

Zadanie Stowarzyszenia im. Sue Ryder jako Partnera Projektu oprócz usług o charakterze zdrowotnym przewiduje także istotne działania edukacyjne i promocyjne skierowane zarówno do osób niesamodzielnych (779), jak ich opiekunów (400).

Bydgoski dom opieki dziennej dla osób cierpiących na choroby otępienne II

Rozpoczynamy rekrutację kolejnej grupy uczestników projektu „Bydgoski dom opieki dziennej dla osób cierpiących na choroby otępienne II”. Celem projektu jest podtrzymanie sprawności życiowej i społecznej 66 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu chorych na otępienia mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy poprzez aktywizację i opiekę w domu dziennego pobytu (54 osoby) oraz środowisku domowym (12 osób) do 31.01.2023 r.

 

Już od 1 grudnia kolejni mieszkańcy Bydgoszczy uzyskają wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz różnorodnych form terapii zajęciowej, w tym:

  • trening orientacji w rzeczywistości;
  • ćwiczenia usprawniające pamięć i inne funkcje poznawcze;
  • aktywizacja ruchowa (kinezyterapia) w tym wsparcie fizjoterapeutyczne
  • zajęcia relaksacyjne;
  • terapia reminiscencyjna;
  • wsparcie psychologa;
  • wsparcie logopedy;
  • trening kognitywny z użyciem technologii komputerowych;
  • ćwiczenia mające na celu podtrzymanie umiejętności funkcjonalnych np.  orientacja w obowiązkach domowych, higiena osobista;
  • choreoterapia
  • arteterapia
  • gry i zabawy „stolikowe” służące integracji w podgrupach, stymulujące funkcje poznawcze;
  • filmoterapia i biblioterapia;
  • dogoterapia,;

W Domu Opieki Dziennej zapewniamy transport oraz wyżywienie

Zapraszamy do kontaktu. Dokumenty rekrutacyjne można składać:

Centrum Trzeciego Wieku im. Sue Ryder,
ul. Rupniewskiego 11,
85-795 Bydgoszcz,
tel. kom. 784 699 597.

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00,

adres e-mail: sekretariat@sueryder.org.pl,

oryginał należy dostarczyć najpóźniej do:
sekretariatu Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy, ul. Gałczyńskiego 2

 

Dokumenty można także wysłać pocztą tradycyjną na adres: Stowarzyszenie im. Sue Ryder, ul. Powstańców 6, 86-050 Solec Kujawski (decyduje data wpływu). Rekrutacja trwa do 12.11.2021

Bydgoski dom opieki dziennej dla osób cierpiących na choroby otępienne

Stowarzyszenie im. Sue Ryder zaprasza do udziału w projekcie „Bydgoski dom opieki dziennej dla osób cierpiących na choroby otępienne” RPKP.09.03.02-04-0048/17. Do 10 marca trwa rekrutacja nowych uczestników do Domu Opieki Dziennej (12 osób) oraz opieki domowej.

  1. Projekt „Bydgoski dom opieki dziennej dla osób cierpiących na choroby otępienne” realizowany jest na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Instytucją Zarządzającą, czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
  2. Celem projektu jest podtrzymanie sprawności życiowej i społecznej 32 niesamodzielnych mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy poprzez aktywizację i opiekę w domu opieki dziennej (24 osoby) oraz środowisku domowym (8 osób), a także aktywizacja społeczna 16 opiekunów faktycznych do 29.02.2020 r.

    Rekrutacja

  1. Grupę docelową projektu stanowi 32 dorosłych mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy w rozumieniu kodeksu cywilnego. Grupę docelową stanowią osoby niesamodzielne dotknięte chorobą otępienną, w tym 24 kobiety i 8 mężczyzn.
  2. Przez osobę niesamodzielną rozumie się, osobę, która ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania, co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Czynności dnia codziennego: kąpanie się, ubieranie się i rozbieranie, korzystanie z toalety, wstawanie z łóżka i przemieszczanie się na fotel, samodzielne jedzenie, kontrolowanie wydalania moczu i stolca.
  3. Uczestnikami projektu będzie:

–    – w okresie 04.05.2018-31.03.2019 r., 12 osób niesamodzielnych cierpiących na choroby otępienne które skorzystają ze wsparcia w ramach Dziennego domu pobytu, 4 osoby które objęte zostaną opieką domową oraz ich 8 opiekunów faktycznych (I nabór),

–     – w okresie 01.04.2019 do 29.02.2020 r., 12 osób niesamodzielnych cierpiących na choroby otępienne które skorzystają ze wsparcia w ramach Dziennego domu pobytu, 4 osoby które objęte zostaną opieką domową oraz ich 8 opiekunów faktycznych (II nabór),

Wśród nich:

  • osoby chore na otępienia – 24 kobiety i 8 mężczyzn,
  • osoby niesamodzielne podlegające wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu[1] – 10 osób
  • osoby niepełnosprawne niesamodzielne – 20
  • opiekunowie faktyczni – współmałżonek – 8
  • opiekunowie faktyczni syn/córka osoby chorej – 8

    Wszystkie osoby objęte projektem będą niesamodzielne ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność. Wymagać będą opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania, co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

    Rekrutacja uczestników odbywać się będzie w dwóch turach. Pierwsza: 22.03.2018 r.- 20.04.2018 r. (I nabór), druga 15.01.2019 – 10.03.2019 r. (nabór II). Podczas każdej tury rekrutacji zrekrutowanych zostanie 12 osób do Domu opieki dziennej, 4 osoby do opieki dziennej oraz 8 opiekunów faktycznych do udziału w warsztatach i doradztwie. W przypadku zwolnienia się miejsc w Domu Dziennego Pobytu, przewiduje się nabór uzupełniający.