Sklepy Charytatywne – czyli czy kupisz, czy dasz – pomagasz!
Zapraszamy na zakupy społeczne!
To dzięki dobroczynnej działalności naszych Partnerów, firm i niezliczonej ilości osób prywatnych wspierających nasze Sklepy Charytatywne dostarczamy Państwu najlepsze towary w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.
Sklepy charytatywne działają w świecie nieprzerwanie od dekad. W Polsce jednak nadal mimo swej niezwykłej roli nie są popularne. Jeden z pierwszych sklepów charytatywnych powstał w 1899 roku w Wielkiej Brytanii z inicjatywy organizacji Wolverhampton Society for the Blind, wspierającej osoby niewidome. Kolejne pojawiały się na przełomie XIX i XX wieku, a w pełni spopularyzowały się po drugiej wojnie światowej, w szczególności przez brytyjską działaczkę społeczną Margaret Sue Ryder. Wówczas wiele porzuconych przez żołnierzy elementów umundurowania trafiło do takich charity shopów, do których często zaglądali hippisi. To za ich sprawą sklepy charytatywne stały się znane i dały fundamenty powstaniu second handów. Dziś charity shopy oraz sklepy powszechnie znane jako second handy istnieją równolegle i chociaż sprawiają wrażenie podobnych, jest między nimi kilka różnic. Przede wszystkim second handy są biznesami prywatnymi, a sklepy charytatywne przeznaczają pieniądze ze sprzedaży na pomoc potrzebującym i cele statutowe organizacji dobroczynnych, które je prowadzą. Drugą podstawową różnicą, jest znacznie szerszy asortyment sklepów charytatywnych, gdzie można kupić używane ubrania, buty, torebki, dodatki, bibeloty, antyki, sprzęt RTV i AGD, biżuterie, książki, sztukę i inne rzeczy w zależności od asortymentu takiego miejsca.
Produkty, które są tam sprzedawane, zyskały drugie życie, ale nie tylko wspierają działania proekologiczne – ich zakup może pomóc osobom w potrzebie.
Towary w takich sklepach są najczęściej używane (ale nie tylko!) i pochodzą z darowizn. Ludzie przynoszą po prostu swoje niepotrzebne (ale wciąż w dobrym stanie) rzeczy do butików bądź wysyłają je do fundacji. W związku z brakiem kosztów ich pozyskiwania sklepy charytatywne mogą sprzedawać je po bardzo niskich cenach. Sklepy charytatywne cieszą się dużą popularnością, ponieważ pomagają jednocześnie chronić środowisko i wspierać osoby potrzebujące. Poza tym takie miejsca często edukują w temacie zrównoważonego stylu życia i recyklingu, a także stanowią miejsce integracji lokalnych społeczności. Warto również zauważyć, że sklepy charytatywne wpisują się w ideę zero waste (tj. w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów) oraz mogą pomóc w budowaniu trwałego majątku organizacji.
Sklepy charytatywne TRAID w 2022 roku uratowały od spalenia ponad 3000 ton odzieży, zredukowały emisję CO2 ponad 30000 ton, dzięki przywróceniu do obiegu ponad 11 milionów ubrań. Fundacja Sue Ryder dzięki wpływom ze sprzedaży tylko w latach 2021-2022 zapewniła potrzebującym rodzinom 525 000 godzin opieki paliatywnej oraz opieki ludzi starszych. W naszym województwie swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie im. Sue Ryder, które w Bydgoszczy prowadzi trzy takie sklepy, z których dochód przeznacza na działalność charytatywną w tym rehabilitację dla dzieci.
Sklepy spełniają kilka funkcji:
- wpisują się w trendy ekologiczne, zero waste oraz circular,
- są miejscem spotkań, mają funkcję terapeutyczną, tu klient nie ma się spieszyć, ma czuć się jak w domu,
- mogą dawać szanse na znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne lub zagrożone wykluczeniem społecznym z innych powodów,
- sklepy mogą stanowić doskonałe miejsce na odbywanie wolontariatu.
Zapraszamy do odwiedzenia naszych sklepów (Bydgoszcz, ul. Dworcowa 33 i Gdańska 66), a wkrótce także do Torunia. Zachęcamy do dzielenia się tym, co Państwu niepotrzebne, a może otrzymać drugie życie. Zachęcamy także firmy i instytucje do współpracy.
Nasze Sklepy Charytatywne
Sklep Charytatywny Sue Ryder
ul. Dworcowa 33
Tel. 784 046 097
Czynne: pn-pt 9:00 – 17:00
Sklep Charytatywny Sue Ryder
ul. Gdańska 66
Czynne: pn-pt 9:00 – 17:00
Sklep Charytatywny Sue Ryder
Toruń, już wkrótce